• Oral Reading
    4th Coach- Mrs. Bayer
    5th, 6th Coach- Mrs. Vaughn


    4th Grade-
    1st place- Sydney Fleitman
    Madeline Neu
    Mary Colwell
    Alt. Molly Dieter


    5th Grade-
    1st place- Maya Dulock
    2nd place- Emily Metzler
    Tommy Fuhrmann
    Alt. Autumn Hedrick


    6th Grade-
    2nd place- Corinn Schully
    3rd place- Emma Dieter
    Macey Hawkins
    Alt. Cole Branson


    Mathematics
    Coach: Mrs. Jones


    6th Grade- 1st place team
    2nd place- Jase Keith
    3rd place- Corey Metzler
    5th place- Dayne Meurer
    Alt. Tatum Fleitman


    Chess
    Coach: Mrs. Perez

    2nd Grade-1st place team
    1st place- Kamryn Bloom
    6th place- Kieran Gilbert
    Rhoslyn Meyer
    Alt. Eleanor Neu


    3rd Grade- 3rd place team
    1st place- Aiden Baker
    Isaac Fuhrmann
    Alana Sharp
    Alt. Braxten Ice


    4th Grade- 2nd place team
    1st place- Konnor Bloom
    6th place- Abby Brennan
    Winston Fleitman
    Alt. Madeline Neu


    5th Grade- 3rd place team
    2nd place- Katelyn Fuhrmann
    Hunter Sandmann
    Bella Jackson
    Alt. Avery Johnson


    6th Grade- 1st place team
    2nd place- Jeremy West
    5th place- Kade Branson
    6th place- Jack Flanagan
    Alt. Logan Noggler


    Art Smart
    Coach: Mrs. Schumacher Connett


    4th Grade- 1st place team
    1st place- Madison Riley
    2nd place- Abby Brennan
    Nate Klement


    5th Grade- 1st place team
    1st place- Maddie Williams
    2nd place- Macy Bayer
    3rd place- Katelyn Fuhrmann
    Alt. Caylee Cheaney
    Alt. Mia Hunt


    6th Grade- 1st place team
    1st place- Kortnie Reiter
    2nd place- Rory Dulock
    4th place- Corey Metzler


    Maps, Graphs, & Charts
    Coach: Mrs. Vaughn

    5th Grade- 1st place team
    1st place- Bay Morris
    2nd place- Meg Morris
    5th place- Emily Metzler
    Alt. Avery Johnson


    6th Grade- 1st place team
    3rd place- Yash Patel
    4th place- Jase Keith
    Colt Hanks
    Alt. Dayne Meurer

    Impromptu Speaking
    Coach: Mrs. Bayer

    6th Grade-
    1st place- Mary Doughty
    2nd place- Tatum Fleitman
    6th place- Macy Hawkins
    Alt. Ella Klement


    Storytelling
    Coach: Mrs. Hundt

    2nd Grade-
    1st place- John Rinner
    4th place- Ava Hillis
    Rhoslyn Meyer
    Alt. Jayden Bui

    3rd Grade-
    4th place- Mady Blanton
    Callie Sharp
    Alana Sharp
    Alt.- Kadyn Waugh

    Dictionary Skills
    Coach: Mrs. Rohmer

    5th Grade- 3rd place team
    2nd place- Emily Metzler
    Elizabeth Hawkins
    Maya Dulock
    Alt. Yashica Vig


    6th Grade-1st place team
    1st place- Kortnie Reiter
    2nd place- Kane Wolf
    3rd place- Ella Dieter
    Alt. Jenna Parkhill

    Number Sense
    Coach: Mrs. Jones

    4th Grade-
    5th place- Nate Klement
    Winston Fleitman
    Corigan Etter
    Alt. Savannah McQuillan


    5th Grade- 1st place team
    1st place- Katelyn Fuhrmann
    2nd place- Tommy Fuhrmann
    6th place- Logan Noggler
    Alt. Lucas Sebade


    6th Grade- 1st place team
    1st place- Corey Metzler
    2nd place- Ryan Hellman
    4th place- Jase Keith
    Alt. Dayne Meurer

    Music Memory
    Coach: Mrs. Reiter

    2nd Grade- 1st place team
    1st place- Will Colwell
    1st place- Abigail Riley
    4th place- Kamryn Bloom
    4th place- Jordan Neu
    6th place- Eleanor Neu

    3rd Grade- 1st place team
    1st place- Braxten Ice
    1st place- Jaret Dulock
    3rd place- Isaac Fuhrmann
    4th place- Parker Neu
    5th place- Eden Dulock

    4th Grade- 1st place team
    1st place- Konnor Bloom
    2nd place- Sydney Fleitman
    3rd place- Madeline Neu
    5th place- Mary Colwell

    Modern Oratory
    Coach: Mrs. Dieter

    6th Grade-
    2nd place- Cole Branson
    4th place- Cooper Hartman
    5th place- Caden Forson
    Alt. Kane Wolf

    Calculator
    Coach: Mrs. Hermes

    6th Grade- 1st place team
    1st place- Tatum Fleitman
    2nd place- Riya Dax
    3rd place- Dayne Meurer
    Alt. Jase Keith

    Social Studies
    Coach: Mrs. T. Fuhrmann

    5th Grade- 2nd place team
    2nd place- Bay Morris
    6th place- Mia Hunt
    Macy Bayer
    Alt. Jacob Freeman

    6th Grade-

    Ryder Bezner
    Avery Johnson
    Reese Wagar


    Listening Skills
    Coach: Mrs. C. Fuhrmann

    5th Grade- 1st team
    1st place- Bay Morris
    2nd place- Meg Morris
    Madison Hunter
    Alt. Henry Swarner


    6th Grade-
    5th place- Cole Branson
    6th place- Audrey Colwell
    Caylee Cheaney
    Alt. Katy Blanton

    Spelling
    Coaches:
    3rd, 4th- Mrs. Otto
    5th, 6th- Mrs. Popp

    3rd Grade- 1st place team
    2nd- Parker Neu
    4th- Aiden Baker
    Emma Clark
    Alt. Isaac Fuhrmann


    4th Grade- 1st place team
    2nd- Konnor Bloom
    4th- Abby Brennan
    6th- Addison Lawson
    Alt. Molly Dieter


    5th Grade- 1st place team
    1st- Macy Bayer
    2nd- Emily Metzler
    4th- Maddie Williams
    Alt. Henry Hess


    6th Grade- 1st place team
    1st- Kortnie Reiter
    2nd- Rory Dulock
    6th- Layton Morrow
    Alt. Mia Hunt

    Creative Writing
    Coach: Mrs. Bell

    2nd Grade-
    1st place- John Rinner
    2nd place- Kamryn Bloom
    5th- Rholsyn Meyer
    Alt. Peyton Jones

    Ready Writing
    Coach: Mrs. Lindenborn

    3rd Grade-
    Callie Sharp
    Alana Sharp
    Aiden Baker
    Alt. Sarah Hess


    4th Grade-
    3rd- Madeline Neu
    Konnor Bloom
    Abby Brennan
    Alt. Mary Colwell


    5th Grade-
    2nd- Mary Gomulak
    Macy Bayer
    Emma Baker
    Alt. Autumn Hedrick


    6th Grade-
    1st- Corey Metlzer
    3rd- Rory Dulock
    Kade Branson
    Alt. Emma Dieter

    Editorial Writing
    Coach: Mrs. Dieter

    6th Grade-
    4th- Emma Dieter
    Ella Dieter
    Audrey Colwell